SBT Nyköping är bara dagar bort. Då kan swedishbeachtour.se presentera seedningen samt spelschemat för den första av sammanlagt tre tävlingsdagar.

Torsdag 10 augusti rullande schema
Resultat Lag Lag Starttid Matchordning
Vigfusdottir, Jona / Cavretti, Sara Tivefälth, Josefine / Rydenberg, Anna Kl 11.00 DM2
Simonsson, Sigrid / Yoken, Tadva Grawender, Nina / Nygren, Sanne 11.50 DM1
Lundgren, Peter / Tegenrot, Jakob Franzon, Philip / Svedberg, Joakim 12.40 HM1
Huitfeldt, Björn / Buskhe, Josef Norman, Manne / Norman, Mårten 13.30 HM2
Wahlén, Sofia / Rohkämper, Johannah Kirkor, Talar / Rådström, Anniken 14.20 DM3
Granberg, Felicia / Wikberg, Johanna Sundberg, Lisa / Lindström, Fanny 15.10 DM4
Tholse, Linus / Molin, Jakob Haaparanta, Mattias / Lidström, Mikael 16.00 HM3
Fors, Wilhelm / Edgren, Patrick Jonsson, Viktor / Ström, Johan 16.50 HM4
Fredag 11 augusti rullande schema
Resultat Lag Lag Starttid Matchordning
Förlorare DM1 Förlorare DM2 Kl 09.00 DM7
Förlorare DM3 Förlorare DM4 09.50 DM8
Förlorare HM1 Förlorare HM2 10.40 HM7
Förlorare HM3 Förlorare HM4 11.30 HM8
Vinnare DM1 Vinnare DM2 12.20 DM5
Vinnare DM3 Vinnare DM4 13.10 DM6
Vinnare HM1 Vinnare HM2 14.00 HM5
Vinnare HM3 Vinnare HM4 14.50 HM6
Förlorare DM5 Vinnare DM8 15.40 DM10
Förlorare DM6 Vinnare DM7 16.30 DM9
Förlorare HM5 Vinnare HM8 17.20 HM10
Förlorare HM6 Vinnare HM7 18.00 HM9
Lördag 12 augusti fasta starttider
Resultat Lag Lag Starttid Matchordning
Vinnare DM5 Vinnare DM9 Kl 10.00 DM11, semi 1
Vinnare DM6 Vinnare DM10 11.00 DM12, semi 2
Vinnare HM5 Vinnare HM9 12.00 HM11, semi 1
Vinnare HM6 Vinnare HM10 13.15 HM12, semi 2
Vinnare DM11 Vinnare DM12 15.00 DM13, final
Vinnare HM11 Vinnare HM12 16.00 HM13, final
Seedning Herrar entrypoäng Kommentar
1 Lundgren, Peter / Tegenrot, Jakob IFK Helsingborg / Malmö BC 5260
2 Jonsson, Viktor / Ström, Johan 08 Beachvolley Club 4165
3 Tholse, Linus / Molin, Jakob Nyköpings FK / Habo WK 87 3290
4 Norman, Manne / Norman, Mårten 08 Beachvolley Club 3055
5 Huitfeldt, Björn / Buskhe, Josef IK Studenterna i Umeå / Göteborg BC 3000
6 Haaparanta, Mattias / Lidström, Mikael 08 Beachvolley Club 1740
7 Fors, Wilhelm / Edgren, Patrick Göteborg BC 2300 efter partnerbyte 1725 EP
8 Franzon, Philip / Svedberg, Joakim IK Studenterna i Umeå 990
reserv 1 Gustafsson, Niklas / Kvist, Ola Bromma KFUK-KFUM / 08 Beachvolley Club 675
Seedning Damer entrypoäng Kommentar
1 Simonsson, Sigrid / Yoken, Tadva Göteborg BC / Södertelge VBK 6400
2 Sundberg, Lisa / Lindström, Fanny Göteborg BC 4310
3 Wahlén, Sofia / Rohkämper, Johannah IK Studenterna i Umeå 3290
4 Tivefälth, Josefine / Rydenberg, Anna Göteborg BC 2665
5 Vigfusdottir, Jona / Cavretti, Sara Örebro VBS / Beachbrothers BC 2310
6 Kirkor, Talar / Rådström, Anniken Göteborg BC / Västra Ämterviks IF 1895
7 Granberg, Felicia / Wikberg, Johanna IK Studenterna i Umeå 1860
8 Grawender, Nina / Nygren, Sanne Göteborg BC / IK Studenterna i Umeå 6640 efter nytt partnerbyte 1320 EP