Så är startfält med seedning samt spelschema dag 1 fastställt inför SBT Tourfinalen i Umeå. Till Tourfinalen ges inga wildcard ut och ingen finalgaranti gäller.

Seedning Herrar entrypoäng Kommentar
1 Lundgren, Peter / Tegenrot, Jakob IFK Helsingborg / Malmö BC 6160
2 Appelgren, Martin / Boman, Simon Göteborg BC 5800
3 Annerstedt, Alexander / Herrmann, Alexander Göteborg BC 4960
4 Helbig, Tobias / Norman, Mårten Göteborg BC / 08 Beachvolley Club 4950
5 Tholse, Linus / Molin, Jakob Nyköpings FK / Habo WK 87 4915
6 Jonsson, Viktor / Ström, Johan 08 Beachvolley Club 4445
7 Berg, Björn / Barrefalk, Martin IK Studenterna i Umeå 3280
8 Buskhe, Josef / Huitfeldt, Björn Göteborg BC / IK Studenterna i Umeå 3060
reserv 1 Johansson, Jakob / Palm, Markus Göteborg BC / Fyrishov BC 2240
reserv 2 Franzon, Philip / Simonsson, Ludvig IK Studenterna i Umeå / Göteborg BC 1465
Seedning Damer entrypoäng Kommentar
1 Thurin, Kristina / Thurin, Susanna 08 Beachvolley Club 10400
2 Simonsson, Sigrid / Yoken, Tadva Göteborg BC / Södertelge VBK 7600
3 Hansson, Tora / Ögren, Sofia IK Studenterna i Umeå / 08 Beachvolley Club 6640
4 Sundberg, Lisa / Lindström, Fanny Göteborg BC 4310
5 Rohkämper, Johannah / Wahlén, Sofia IK Studenterna i Umeå 4310
6 Rydenberg, Anna / Tivefälth, Josefine Göteborg BC 3055
7 Grawender, Nina / Åhman, Fanny Göteborg BC / IK Studenterna i Umeå 2940
8 Vigfusdottir, Jona / Cavretti, Sara Örebro VBS / Beachbrothers BC 2670
reserv 1 Wikberg, Johanna / Granberg, Felicia IK Studenterna i Umeå 1960
reserv 2 Westin, Elin / Strålman, Jenny Göteborg BC 880
Torsdag 17 augusti rullande schema
Resultat Lag Lag Starttid Matchordning
Lundgren, Peter / Tegenrot, Jakob Buskhe, Josef / Huitfeldt, Björn Kl 11.00 HM1
Tholse, Linus / Molin, Jakob Helbig, Tobias / Norman, Mårten 11.50 HM2
Rohkämper, Johannah / Wahlén, Sofia Sundberg, Lisa / Lindström, Fanny 12.40 DM2
Thurin, Kristina / Thurin, Susanna Vigfusdottir, Jona / Cavretti, Sara 13.20 DM1
Annerstedt, Alexander / Herrmann, Alexander Jonsson, Viktor / Ström, Johan 14.20 HM3
Berg, Björn / Barrefalk, Martin Appelgren, Martin / Boman, Simon 15.10 HM4
Hansson, Tora / Ögren, Sofia Rydenberg, Anna / Tivefälth, Josefine 16.00 DM3
Grawender, Nina / Åhman, Fanny Simonsson, Sigrid / Yoken, Tadva 16.50 DM4
Fredag 18 augusti rullande schema
Resultat Lag Lag Starttid Matchordning
Förlorare HM1 Förlorare HM2 Kl 08.00 HM7
Förlorare HM3 Förlorare HM4 08.50 HM8
Förlorare DM1 Förlorare DM2 09.40 DM7
Förlorare DM3 Förlorare DM4 10.20 DM8
Vinnare HM1 Vinnare HM2 11.20 HM5
Vinnare HM3 Vinnare HM4 12.10 HM6
Vinnare DM1 Vinnare DM2 13.00 DM5
Vinnare DM3 Vinnare DM4 13.50 DM6
Förlorare HM5 Vinnare HM8 14.40 HM10
Förlorare HM6 Vinnare HM7 15.20 HM9
Förlorare DM5 Vinnare DM8 16.20 DM10
Förlorare DM6 Vinnare DM7 17.10 DM9
Lördag 19 augusti fasta starttider
Resultat Lag Lag Starttid Matchordning
Vinnare DM5 Vinnare DM9 Kl 10.00 DM11, semi 1
Vinnare DM6 Vinnare DM10 11.00 DM12, semi 2
Vinnare HM5 Vinnare HM9 12.00 HM11, semi 1
Vinnare HM6 Vinnare HM10 13.15 HM12, semi 2
Vinnare DM11 Vinnare DM12 15.00 DM13, final
Vinnare HM11 Vinnare HM12 16.00 HM13, final