Startfält och spelschema fastställt inför tourfinalen

SBT Umeå närmar sig med stormsteg.
Då kan redaktionen presentera tävlingens startfält, seedning och spelschema.

Spelschema

Torsdag 18 augusti rullande schema
Resultat Lag Lag Starttid Matchordning
Thurin, Kristina / Thurin, Susanna Cavretti, Sara / Vigfusdottir, Jona Kl 11.00 DM1
Linde, Malin / Lindström, Fanny Simonsson, Sigrid / Rohkämper, Johannah 11.50 DM2
Appelgren, Martin / Boman, Simon Herrmann, Alexander / Nilsson, Adam 12.40 HM1
Lewin, Christofer / Magnusson, Mattias Jonsson, Viktor / Jonsson, Petter 13.20 HM2
Yoken, Tadva / Nilsson, Camilla Sundberg, Lisa / Persson, Jenny 14.20 DM3
Wahlén, Sofia / Skagerberg, Matilda Ögren, Sofia / Hansson, Tora 15.10 DM4
Ström, Johan / Tholse, Linus Norman, Manne / Norman, Mårten 16.00 HM3
Östberg, Mikael / Bylund, Erik Berg, Björn / Annerstedt, Alexander 16.50 HM4
Fredag 19 augusti rullande schema
Resultat Lag Lag Starttid Matchordning
Förlorare DM1 Förlorare DM2 Kl 08.30 DM7
Förlorare DM3 Förlorare DM4 09.30 DM8
Förlorare HM1 Förlorare HM2 10.30 HM7
Förlorare HM3 Förlorare HM4 11.30 HM8
Vinnare DM1 Vinnare DM2 12.30 DM5
Vinnare DM3 Vinnare DM4 13.30 DM6
Vinnare HM1 Vinnare HM2 14.30 HM5
Vinnare HM3 Vinnare HM4 15.30 HM6
Förlorare DM5 Vinnare DM8 16.30 DM10
Förlorare DM6 Vinnare DM7 17.30 DM9
Förlorare HM5 Vinnare HM8 18.30 HM10
Förlorare HM6 Vinnare HM7 19.30 HM9
Lördag 20 augusti fasta starttider
Resultat Lag Lag Starttid Matchordning
Vinnare DM5 Vinnare DM9 Kl 10.00 DM11, semi 1
Vinnare DM6 Vinnare DM10 11.00 DM12, semi 2
Vinnare HM5 Vinnare HM9 12.00 HM11, semi 1
Vinnare HM6 Vinnare HM10 13.00 HM12, semi 2
Vinnare DM11 Vinnare DM12 15.00 DM13, final
Vinnare HM11 Vinnare HM12 16.00 HM13, final

Startfält och seedning

HERRAR Entrypoäng
1 Appelgren, Martin / Boman, Simon Göteborg BC 8200
2 Berg, Björn / Annerstedt, Alexander IK Studenterna i Umeå / Göteborg BC 5810
3 Ström, Johan / Tholse, Linus Beachhallen BVC / Göteborg BC 3800
4 Jonsson, Viktor / Jonsson, Petter Beachhallen BVC / KFUM Gymnastik & IA Karskrona 2820
5 Lewin, Christofer / Magnusson, Mattias Göteborg BC / Beachhallen BVC 2460
6 Norman, Manne / Norman, Mårten Beachhallen BVC 2380
7 Östberg, Mikael / Bylund, Erik IK Studenterna i Umeå / Göteborg BC 2055
8 Herrmann, Alexander / Nilsson, Adam Göteborg BC 1945
DAMER Entrypoäng
1 Thurin, Kristina / Thurin, Susanna Sollentuna VK 7000
2 Ögren, Sofia / Hansson, Tora Beachhallen BVC / IK Studenterna i Umeå 7000
3 Yoken, Tadva / Nilsson, Camilla Södertelge VBK 6520
4 Simonsson, Sigrid / Rohkämper, Johannah IK Studenterna i Umeå 4000
5 Linde, Malin / Lindström, Fanny Göteborg BC 2270
6 Sundberg, Lisa / Persson, Jenny IK Studenterna i Umeå 2125
7 Wahlén, Sofia / Skagerberg, Matilda IK Studenterna i Umeå / Fyrishov BC 2040
8 Cavretti, Sara / Vigfusdottir, Jona Beachbrothers BC / Örebro VBS 1720