Gå till innehåll
SVENSK VOLLEYBOLL

Våra svenska spelare ute ur U18-EM

Lindberg och Mokelainen förlorade dock sin sista match under dagen vilket innebar att de inte gick vidare till nästa runda. Lika så våra tjejer som hade det tufft.

Killarna öppnade annars väldigt starkt i dagens första match mot det 8:e rankade norska laget men förlorade avgörande set. Sista matchen stod det polska laget som motståndare och de spelade riktigt bra mot våra svenska killar som nu får ta med sig erfarenhetn av att spelat EM. Tjejerna Lundvall och Remme-Larsen fick det tufft från start och föll dessvärre i alla tre matcherna med 0-2. Vi önskar våra spelare lycka till i framtiden och hoppas resan har givit dem bra med erfarenheter.

Resultat från U18-EM finns här. Länk till annan webbplats.

Fler nyheter

Publicerad: 2013-08-29

Senast uppdaterad: 2013-09-05

Visa fler nyheter

Sponsorer