Gå till innehåll
SVENSK VOLLEYBOLL

Bakgrundsbilder: Robert Boman

SVBF Strategi 2026 och framåt

Svenska Volleybollförbundet har för avsikt att implementera en långsiktig strategi med start 2026 för att ligga i fas med Riksidrottsförbundets nya strategi Länk till annan webbplats. som lanseras samma år.

Medlemmar, distrikt och medlemsföreningar involveras i processarbetet för att skapa god förankring i rörelsen. Bland annat arrangeras arbetsgruppsmöten och andra träffar, både digitalt och fysiskt.

Några av dessa är i samband med:

  • Beachvolley-SM
  • Svensk Volleyboll Convention
  • Grand Prix
  • Årsmötet

Ett antal remisser kommer också skickas ut för att samla in synpunkter.

Se översiktsbilden längst ner på sidan för tidplan!

AKTUELLT

  • Remiss 3 (2025-02-15)
    Styrelsen har utifrån synpunkter som inkom genom de två första remissomgångarna omarbetat utkastet av SVBF Strategi 2026 och framåt och skickar lördagen den 15 februari ut det på en tredje remissrunda till föreningar och distrikt. Synpunkter tas emot fram till den 15 mars via mejl till info@volleyboll.se.

    Remiss 3 finns att läsa här (PDF)! Pdf, 636.4 kB.
  • Tidplan framåt:
    - 15 februari: Remiss 3 skickas ut.
    - 15 mars: Sista dag att inkomma med synpunkter på remiss 3.
    - 10 maj: Årsmöte


  • Remiss 1 (2024-09-21)
    Remiss 1 av SVBF Strategi 2026 och framåt gick den 21 september ut till alla föreningar och distrikt för synpunkter. Remisstiden sträckte sig fram till den 17 oktober.
  • Enkät | Din syn på Svensk Volleyboll och omvärlden bortom 2025:
    Enkätundersökning gav medlemmar, föreningar och distrikt möjlighet att ge sin syn på omvärlden och på Svensk Volleyboll bortom år 2025. Enkäten var tillgänglig på volleyboll.se under perioden 31 juli - 15 oktober.

  • Svensk Volleyboll Convention:
    Under 2024 års upplaga av Svensk Volleybolls Convention, som arrangerades i Falköping 12-15 september, gavs deltagarna tillfälle att engagera sig i strategiprocessen genom en workshop ledd av Svenska Volleybollförbundets generalsekreterare Simon Dahl och styrelseledamot Rolf Bernro.

    Där diskuterades de potentiella målområden som arbetsgrupper tidigare i processen tagit fram. Allt för att på så sätt säkerställa att vi tillsammans var på rätt väg i arbetet med strategin.

    Samtalen renderade i värdefulla medskick och insikter som sammanfattas i filen Resultat från Workshopen, som finns för nedladdning nedan.

    Workshopmaterial:
    - Resultat från Workshopen (PDF) Pdf, 3 MB.
    - Underlag inför strategiworkshopen (PDF) Pdf, 225.7 kB.

  • Remissrunda 2
    Styrelsen har utifrån synpunkter som inkom genom den första remissomgången omarbetat om utkastet av SVBF Strategi 2026 och framåt och skickat ut det på en andra remissrunda till föreningar och distrikt. Synpunkter tas emot fram till den 15 december via mejl till info@volleyboll.se. Läs mer i den här nyheten!

  • Workshop 18 januari 2025
    I samband med Grand Prix presenterades en statusuppdatering av strategiarbetet efter remissrunda 2. Deltagarna fick även delta i en workshop för att arbetda vidare med att identifiera utmaningar och möjligheter inom de fyra fokusområdena.

KONTAKT

Har du frågor om strategierbetet? Kontakta Rolf på rolf.bernro@volleyboll.se.

STEG FÖR STEG

Vägen till en ny strategi för Svensk Volleyboll!

Sponsorer

Partners